UMÓW WIZYTĘ - 793 555 865

Wielu moich Pacjentów uskarża się na bóle pleców związane z dyskopatią. Pytają, jak we własnym zakresie mogą pomóc sobie w walce z bólem. Dzięki nim powstał poniższy wpis, w którym postaram się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia, przepuklina dysku międzykręgowego czy wypadnięcie dysku to nazwy opisujące uszkodzenie w obrębie krążka międzykręgowego. Krążek ten znajduje się pomiędzy kręgami w kręgosłupie szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. W praktycznym podejściu nie ma znaczenia jak silne jest jego uszkodzenie i jak zostało opisane podczas badania obrazowego (RTG, MRI), ponieważ nie zauważa się połączenia pomiędzy wielkością dyskopatii, a intensywnością jej objawów. Inaczej mówiąc, można mieć bardzo małe uszkodzenie i duże objawy, lub posiadać bardzo duża przepuklinę i nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Jakie są objawy?

Same objawy to zdecydowanie za mało, by oceniać rozległość uszkodzeń i szanse na leczeni. Jeśli jednak cierpisz ze względu na bóle kręgosłupa promieniujące do kończyn (popularnie zwane rwą kulszową, udową, ramienną), dolegliwości dokuczają Ci w nocy lub w trakcie bezruchu i zmniejszają się gdy trochę się rozruszasz, to znak, że prawdopodobnie masz problem dyskowy na tle zapalnym.

Jaki jest powód dolegliwości bólowych?

Tylko niewielki procent dyskopatii to faktyczny ucisk materiału dyskowego na struktury nerwowe. Zdecydowana większość przypadków to problem na tle zapalnym. W wyniku nakładających się szkodliwych obciążeń organizmu (zbyt intensywne ćwiczenia, zła dieta, silny stres, brak odpowiedniego odpoczynku i regeneracji), może dojść do osłabienia krążka międzykręgowego i w następstwie jego uszkodzenia. Kiedy już dojdzie do urazu,  naturalna reakcją organizmu jest wytworzenie stanu zapalnego, w celu zapoczątkowania procesów zdrowienia. Problem pojawia się wtedy, gdy organizm z jakiś powodów nie może się regenerować, a w ciele występują blokady które uniemożliwiają mu powrót do zdrowia.

Co można zrobić we własnym zakresie?

Jeśli przypuszczasz, że masz dolegliwości dyskopatyczne na tle zapalnym, możesz wspomóc prawidłowe zdrowie organizmu poprzez:

  • zadbanie o dietę, która zmniejszy stan zapalny m.in. ogranicz ilość spożywanych cukrów i mięsa,
  • picie większej ilości wody (woda będąc kluczowym składnikiem niezbędnym do wchłaniania enzymatycznego, przyczyni się do szybszego usuwania stanu zapalnego),
  • wyciszenie organizmu i pobudzenie układu przywspółczulnego który odpowiada za procesy leczenia – w tym celu możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe, wyjść na spokojny spacer na łonie natury, zadbać o odpowiednią ilość snu w dobrych warunkach,
  • w zależności od intensywności objawów wykonywać delikatnie ćwiczenia, takie jak joga, które uelastycznią ciało i wpłyną na odżywanie dysków międzykręgowych.

Oczywiście, wszystkie te działania będą skuteczniejsze, jeśli zostaną wzmocnione terapią z zakresu osteopatii i fizjoterapii. Możliwości, jakie daje taka forma pracy z Pacjentem, są ogromne! Podczas wizyty, terapeuta uwzględni regulację napięć w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej, elastyczność tkanek i stawów, oraz napięcie w kluczowych miejscach, przez które przebiegają naczynia i nerwy związane z problematycznym miejscem.  Po wykonaniu odpowiedniej pracy, zazwyczaj 3-4 wizyty powinny dać Pacjentowi znaczną ulgę w dolegliwościach.

UWAGA!

Nie należy stosować żadnych metod, które zaostrzają dolegliwości! Więcej porad i informacji powinien udzielić Państwu terapeuta, który Was prowadzi i pomaga w procesie powrotu do zdrowia. Nie bójcie się pytać!

Close Menu