UMÓW WIZYTĘ - 793 555 865

Metody pracy z pacjentem

Metody pracy uzależnione są od problemu z jakim zmaga się Pacjent. Każda wizyta to płynne przejście od badania do leczenia, i pracy tylko z tymi tkankami, które są problematyczne i mogą wpływać na dolegliwości. Podczas terapii wykorzystywane są techniki z zakresu osteopatii i fizjoterapii. Granica pomiędzy nimi nie jest zauważalna dla pacjenta, jednak dzięki ich wzajemnemu uzupełnianiu się, możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu w krótkim czasie.

W ramach przeprowadzanych terapii wykorzystywane są różne techniki, a ich dobór zależy od problemu z którym należy pracować. Leczenie obejmuje pracę z:

  • układem ruchu – oddziaływanie na układ mięśniowo-szkieletowy, czyli m.in. kości, stawy, mięśnie, więzadła i powięzi,
  • układem trzewnym – czyli narządami i ich połączeniami z innymi tkankami oraz relacjami z układem naczyniowym,
  • układem czaszkowo-krzyżowym – który jest silnie połączony z centralnym i obwodowym układem nerwowym.

Metody te stają się skuteczne tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane do problemu w jakim znajduje się dana tkanka. Kiedy to się udaje, stają się bodźcem rozpoczynającym proces zdrowienia.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest system leczenia manualnego powstałym ponad 120 lat temu w USA. Jej ojcem jest dr A. T. Still – lekarz medycyny, który niezadowolony z efektów leczenia tradycyjnego za pomocą leków stworzył koncepcję leczenia człowieka jako całości i w zgodzie z naturą. Według jego teorii, wszystkie układy naszego ciała mają na siebie wzajemny wpływ i dysfunkcja jednego może prowadzić do zaburzeń w innym. Z tego powodu terapia uwzględnia pracę na każdym układzie który tego potrzebuje m.in. mięśniowo-szkieletowym, trzewnym, czaszkowo-krzyżowym.

Osteopatia w Polsce

W Polsce osteopatia nauczana jest w formie 4 lub 5-letnich studiów podyplomowych skierowanych do absolwentów kierunków medycznych (m.in. fizjoterapeutów, lekarzy). Szkoły osteopatii w Europie nauczają zgodnie z wytycznymi, których celem jest utrzymywanie wysokich standardów kształcenia osteopatycznego. Pomimo długiej historii, osteopatia jest nowoczesnym zawodem stale uzupełnianym o najnowsze doniesienia naukowe, a liczne publikacje w najważniejszych pismach medycznych potwierdzają jej skuteczność.

Close Menu