Bóle krzyża, pośladka i tylnej strony uda

Promieniujące bóle kończyn dolnych zazwyczaj są diagnozowane jako rwa kulszowa lub udowa. Bardzo często w takiej sytuacji wykorzystywana jest diagnostyka obrazowa – RTG, MRI, TK. Zazwyczaj wykazuje ona różne zmiany w obrębie kręgosłupa – zmiany zwyrodnieniowe kręgów, stawów, degeneracyjne dysków międzykręgowych etc.

Przy takiej diagnozie Pacjent często czuje, że jego kręgosłup jest w fatalnym stanie. Myśli, że jego problem jest poważny i najczęściej nieuleczalny. Na szczęście w wielu przypadkach okazuje się, że przyczyna jego bólu jest zupełnie inna.


Kim była Pacjentka?

Dojrzała kobieta, mama dwójki dzieci, aktywna zawodowo. Wolny czas poświęca na aktywność fizyczną. Jej największym problemem były bóle promieniujące od odcinka krzyżowego, w stronę pośladka i boczno-tylnej strony uda. Bóle pojawiały się regularnie od wielu lat, a ich intensywność narastała.


Diagnoza i leczenie

U Pacjentki podczas badania manualnego wyczuwalne było ogromne napięcie powierzchowne w obrębie powięzi całej tylnej strony kończyny dolnej. Najbardziej zaburzone miejsca były bolesne i odtwarzały ból Pacjentki. Tak silne zaburzenia w obrębie powięzi i mięśni były prawdopodobnie konsekwencją nieleczonych wcześniej epizodów bólowych kręgosłupa. W trakcie terapii, w obrębie nogi, została wykonana praca mająca na celu zmianę napięcia, ruchomości i uwodnienia powięzi w celu zmniejszenia bodźcowania układu nerwowego.


Efekt po terapii

Bóle w obrębie nogi nasiliły się na 2 doby po terapii. Cała kończyna była obolała, jak po wykonaniu ciężkiego treningu. Po krótkim czasie bóle całkowicie ustąpiły. Napięcie znacznie się zmniejszyło, a bolesne miejsca, które mogły powodować ból – zniknęły.


Dlaczego udało nam się pomóc?

Powięź to jeden z najpowszechniejszych składników ludzkiego ciała. Pokrywa większość struktur, oddziela je od siebie, wytycza drogi dla naczyń i jest wypełniona płynem.
Co istotne – jest bardzo bogato unerwiona. Występuje w niej wiele receptorów, które mogą powodować ból! W momencie, kiedy dochodzi do zaburzeń w obrębie powięzi, może ona powodować promieniujący ból, charakterystyczny np. dla rwy kulszowej.Odpowiednio przeprowadzone badanie manualne ciała Pacjentki pozwoliło znaleźć przyczynę występowania bolesnych dolegliwości. Taka forma diagnostyki pozwoliła spojrzeć szerzej na jej problem. Samo badanie obrazowe, jak często wspominamy, jest jedynie informacją o stanie danych struktur w ciele. Niestety, w wielu przypadkach, mało mówi o faktycznych przyczynach powstawaniu dokuczliwego bólu.