Szewska 6-8, Katowice Piotrowice

Ciąża i poród – jak zadbać o zdrowie?

Poród jest procesem fizjologicznym. Oznacza to, że uwzględnia on prawa natury i w teorii nie powinien wymagać interwencji lekarskiej. Wiele powikłań zdrowotnych zarówno kobiet jak i dzieci jest możliwe do uniknięcia, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o zdrowie kobiety ciężarnej.

Manualna, osteopatyczna praca z rejonem miednicy (i tkankami, które na nią wpływają) zapewnia jej odpowiednią ruchomość, napięcie i ukrwienie. Dzięki temu możliwy jest m.in.:

  • prawidłowy rozwój i ułożenie dziecka w macicy,
  • dostosowanie narządów jamy brzusznej do rosnącego płodu,
  • ruchomość miednicy, która zapewnia efektywny poród,
  • elastyczność tkanek dna miednicy,
  • mniej bolesny poród.

Ograniczenia ruchomości i i napięcia, które gromadzimy każdego dnia pod wpływem wielu czynników mogą zaburzyć naturalne procesy i w konsekwencji prowadzić m.in. do:

  • ułożenia płodu w pozycji utrudniającej poród,
  • dolegliwości bólowych jamy brzusznej i gorszego ukrwienie płodu (spowolniony rozwój przez gorsze odżywienie),
  • problemów w trakcie porodu wymagających np. zwiększonej trakcji za główkę dziecka (które będą bardzo mocno wpływać na zdrowie dziecka w późniejszych okresach życia),
  • uszkodzenia mięśni dna miednicy i w konsekwencji schorzeń narządów miednicy.


Jak zadbać o zdrowie?

Gdy kobieta, z różnych powodów nie jest wstanie urodzić siłami natury, konieczne może okazać się wykonanie cesarskiego cięcia. Niestety, powoduje ono nie tylko duże obciążenie dla matki, ale również pozbawia dziecko kontaktu z florą bakteryjną pochwy. W takiej sytuacji noworodek musi sam od podstaw ją zbudować, co wpływa na jego rozwój. Dodatkowo podanie syntetycznej oksytocyny podczas cesarskiego cięcia zmniejsza „więź” pomiędzy mamą, a dzieckiem.

Andrew Taylor Still, twórca osteopatii, zwracał szczególną uwagę na zdrowie kobiety w czasie i po ciąży. Osteopatia zaś, jako rodzaj medycyny, szanuje prawa natury. Pomimo iż jest całkowicie nieinwazyjna, może bardzo skutecznie wpływać na procesy zachodzące w ciele człowieka. Osteopatyczna praca z kobietami w ciąży, jak i po, skutecznie wpływa na jakość porodu, zdrowie matki i dziecka oraz przyspiesza proces powrotu organizmu do stanu równowagi po odbytym porodzie.

Znasz parę, która spodziewa się dziecka?

Podziel się z nią tym wpisem – może zaciekawi ją nasze spojrzenie na zdrowie kobiet w ciąży.


Jesteś lub byłaś/eś naszym Pacjentem?

Podziel się swoją opinią!