Ciąża – jak zadbać o swoje zdrowie?

Ciąża to czas wielu zmian w ciele każdej przyszłej mamy. Chociaż wiemy, że ciąża nie jest chorobą – nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że każda przyszła mama okres ten przejdzie bezboleśnie i w dobrym nastroju. Bóle głowy, nudności, problemy z puchnięciem kończyn, wahania hormonów i niestabilność emocjonalna stają się w tym czasie dla wielu kobiet codziennością. Warto więc odczarować ten powszechnie uważany za piękny czas i uświadomić sobie, że w niektórych przypadkach może on okazać się trudnym do zgryzienia orzechem. 

Dolegliwości w czasie ciąży

Zajście w ciążę to proces naturalny – tak samo jak późniejszy poród. Może więc wydawać się, że skoro coś dla naszego ciała jest naturalne, to nie powinno sprawiać przykrych dolegliwości i kłopotów. Niestety, sama ciąża, chociaż piękna i magiczna, może, ALE NIE MUSI, nieść szereg bolesnych i nieprzyjemnych dolegliwości, które nie tylko źle wpływają na dobre samopoczucie przyszłej mamy, ale i na maluszka, którego noszą pod sercem (dziecko bowiem wyczuwa nastrój swojej mamy i już w jej brzuchu przejmuje pewne emocje, napięcia i dyskomfort). Jakie więc dolegliwości w czasie ciąży pojawiają się u kobiet najczęściej?

  1. Nudności i wymioty 
  2. Potrzeba częstszego oddawania moczu 
  3. Zaparcia i problemy z hemoroidami 
  4. Zgaga
  5. Krwawienie podczas ciąży i zwiększona ilość upławów
  6. Zatrzymywanie wody w organizmie i żylaki 
  7. Bóle pleców, miednicy i kończyn dolnych
  8. Huśtawki nastrojów, złe samopoczucie psychiczne 

Warto wiedzieć, że złe samopoczucie – zarówno psychiczne jak i fizyczne – jest w pełni naturalne. Nie należy go jednak ignorować, a odpowiednio zadbać o siebie tak, aby czas do porodu przebiegał w możliwie jak najbardziej komfortowych dla przyszłej mamy warunkach. 

O ile w kwestii zdrowia fizycznego i dolegliwości związanych bezpośrednio z ciałem można z powodzeniem dbać przy pomocy fizjoterapeutów i osteopatów: tutaj odsyłamy do naszego artykułu o wsparciu ciała kobiety w ciąży poprzez pracą osteopatyczną, o tyle znaczną część pracy można wykonać samodzielnie, poprzez zadbanie o odpowiednią higienę dnia codziennego.

Na co więc zwrócić uwagę?

Aktywność fizyczna w ciąży

Podczas ciąży warto pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich, dobra dawka ruchu pomoże nie tylko rozładować nagromadzone emocjonalne napięcie. Poprawi również krążenie krwi, wspomoże układ oddechowy, „rozrusza” zastoje wynikające z gromadzonej przez organizm wody czy pomoże spalić nadmierną ilość spożywanych kalorii. 

Dobrym rodzajem aktywności w czasie ciąży będą spacery, basen, treningi funkcjonalne pod okiem trenera czy zajęcia jogi/pilatesu/stretchingu. W czasie ciąży warto jednak zrezygnować z ciężkich treningów siłowych, sportów ekstremalnych czy aktywności powodujących większe ryzyko odniesienia kontuzji, a trening dopasować indywidualnie do naszych możliwości.

Praca zawodowa w czasie ciąży 

Wiele przyszłych mam obawia się, że ciąża uniemożliwi im zawodowy rozwój, jednak dopóki nasz organizm czuje się dobrze, a dziecko rozwija się prawidłowo – nie ma przeciwskazań do pozostania aktywną zawodowo. Warto przy tym pamiętać, aby pracę wykonywać z zachowaniem środków ostrożności: nie narażać się na nadmierny stres i obciążenie fizyczne oraz zadbać o odpoczynek i odpowiednią dawkę ruchu – zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę siedzącą, np. przed komputerem. Dobrym pomysłem (oczywiście w miarę możliwości) będzie również rozważnie pracy w modelu hybrydowym lub zadaniowym, tak aby mieć możliwość odpoczynku w dowolnym momencie i porze dnia.

Dieta podczas ciąży

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa zachowania dobrego zdrowia każdego człowieka, dlatego będąc w ciąży również warto o tym pamiętać. Właściwa dieta nie tylko uchroni przyszłą mamę przed nadwagą, ale i pomoże dostarczyć odpowiednią ilość witamin i mikroelementów potrzebnych do rozwoju dziecka. Co ciekawe, zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży jest większe tylko o około 300kcal niż normalnie, chociaż w wielu przypadkach pojawiąjąca się ochota na podjadanie i popularne „zachcianki” może sugerować, że jest inaczej. Nie ma jednak potrzeby, aby nadmiernie liczyć każde spożywane kalorie. Apetyt warto w tym czasie zaspokajać według własnych potrzeb, o ile nie mamy dużych kłopotów z szybkim i nadmiernym przybieraniem na wadze.

Warto pamiętać, że to co je przyszła mama, wpływa również na organizm jej dziecka, dlatego w czasie ciąży dobrze zrezygnować ze spożywania produktów przetworzonych, fastfoodów, niskiej jakości produktów odzwierzęcych (zwłaszcza surowych jaj czy mięsa!), serów pleśniowych czy nadmiaru słodyczy.  Dodatkowo, dobrym pomysłem będzie ograniczenie kawy i mocnej herbaty. Aby pomóc sobie z występującymi w ciąży zaparciami warto również uzupełnić nasz jadłospis w produkty bogate w błonnik oraz pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, aby zapobiegać jej gromadzeniu się w organizmie. 

Nie wymieniamy tutaj rezygnacji z poszczególnych używek, ponieważ mamy nadzieję, że to jest dla wszystkich oczywiste 😉

Zdrowie psychiczne a ciąża

Zdrowie psychiczne w czasie i po ciąży to w wielu środowiskach nadal temat tabu. Niestety, wahania hormonalne i nowe środowisko, w którym znajduje się przyszła mama, mogą przyprawiać o sytuacje stresowe, ataki lęku czy nawet… depresję poporodową lub tzw. baby blues. Wejście w nową rolę, zwłaszcza dla kobiety, która rodzi swoje pierwsze dziecko, może być trudne i pełne wątpliwości, dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich i otoczenia. W czasie ciąży i po porodzie korzystanie ze wsparcia specjalistów (psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów) może okazać się pomocne dla zachowania zdrowia psychicznego i lepszego zrozumienia zjawisk i mechanizmów z jakimi mierzy się młoda mama. Dobry wpływ na kondycję psychiczną będą miały również rozmowy z bliskimi (partnerem, przyjaciółmi czy rodziną) o emocjach, oparte na zrozumieniu, akceptacji i empatii.

Odpowiednie i świadome dbanie o swoje zdrowie w czasie ciąży jest kluczowe nie tylko dla zdrowia mamy, ale i dziecka – właśnie dlatego do całego tego procesu warto podejść holistycznie, ujmując zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Jak twierdzi osteopatia: nasz organizm to zbiór połączonych ze sobą naczyń, w którym każde z nich wpływa na siebie wzajemnie. Pamiętajmy więc o tym nie tylko od święta, ale i na co dzień.