Migrena – jak leczyć? Osteopatia jako wsparcie w walce z dolegliwościami

Migrena to niezwykle dokuczliwa i uciążliwa dolegliwość, którą odczuwa coraz większa liczba osób na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), migreny dotykają około 15% populacji, a w Polsce boryka się z nimi nawet 5 milionów ludzi. Warto zrozumieć, czym jest ta dolegliwość, jakie są przyczyny jej powstania i jak można ją leczyć.

Czym jest migrena?

Migrena to schorzenie neurologiczne, które charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem głowy, najczęściej jednostronnym, któremu towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości. Zaliczyć możemy do nich m.in. mdłości, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, a także zaburzenia równowagi i widzenia. W zależności od typu migreny, atak bólu może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.

Jakie są przyczyny powstawania migreny?

Migreny mają skomplikowane i wieloczynnikowe przyczyny występowania. Ich powstawanie związane jest z reakcjami chemicznymi zachodzącymi w mózgu, które wpływają na skurcz i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Przyczyn migreny nie da się jednoznacznie określić, ale do najczęstszych czynników wywołujących ataki migrenowe zalicza się:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • niedostatek snu,
  • zmiany hormonalne,
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu,
  • zmiany pogodowe.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny ma na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie częstości występowania ataków. Podstawowymi metodami terapeutycznymi są leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwzapalne, które łagodzą ból i zmniejszają objawy towarzyszące migrenie. W przypadku cięższych ataków, niekiedy konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych podskórnie lub dożylnie.

Alternatywną formą leczenia migreny jest terapia behawioralna, która opiera się na ćwiczeniach relaksacyjnych, technikach oddechowych i medytacji. Dobrym sposobem na łagodzenie migreny może być również odpowiednia dieta, która wyklucza produkty mogące wywoływać ból głowy (np. kofeinę, czekoladę, sery, czerwone wino). W leczeniu migren wysoką skutecznością odznacza się również terapia osteopatyczna, dzięki której usuwa się nie tylko same dolegliwości bóle, ale i poszukuje się przyczyn ich powstania. 

Osteopatia a migreny

Terapia osteopatyczna może pomóc pacjentom w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami migrenowymi. Dzięki manualnej pracy z ciałem, osteopata, korzystając z różnych technik uwalniających napięcia, może przywrócić odpowiednią ruchomość napiętych struktur, ulepszyć ich ukrwienie czy zrównoważyć napięcie autonomicznego układu nerwowego pacjenta. Do technik wykorzystywanych w gabinecie osteopatii w ramach leczenia migreny zaliczyć można m.in. terapię wisceralną czy czaszkową, drenaż limfatyczno-żylny głowy czy terapię górnego odcinka kręgosłupa szyjnego.

Cierpisz na podobne dolegliwości?