OKIEM OSTEOPATII – rozejście mięśnia prostego brzucha

Mięśnie proste brzucha odpowiadają m.in. za zginanie tułowia i opuszczanie żeber, podciąganie miednicy, wpieranie oddychania (jest mięśniem wydechowym) czy współpracę z mięśniami krocza. Ich rozejście polega na rozstępie obu mięśni prostych brzucha na boki, w obrębie kresy białej. Występuje u kobiet w czasie i po ciąży, u mężczyzn oraz osób otyłych – zwłaszcza w rejonie brzucha. 

Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha 

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej. Kresa ta, będąca kolagenowym rozcięgnem mięśni skośnych i poprzecznych brzucha łączy klatkę piersiową z miednicą i wszystkimi mięśniami brzucha. Kiedy jest uszkodzona – przestrzeń pomiędzy m. prostymi zwiększa się, jednak ich brzegi nadal są ruchome. 

Do najczęstszych przyczyn występowania rozejścia mięśnia prostego brzucha zaliczyć można:

– rozluźnienie mięśni i więzadeł w czasie ciąży związane z intensywnym wydzielaniem relaksyny i elastyny,
– zbyt słabe lub za mocne mięśnie brzucha,
– ciąża bliźniacza lub duża ilość wód płodowych,
– zbyt krótka przerwa pomiędzy kolejnymi ciążami, powodująca niedostateczną regenerację tkanek,
–  duża masa urodzeniowa dziecka,
– wzmożone napięcie wewnętrzne i ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej,
– otyłość (zwłaszcza brzuszna) lub niehigieniczny tryb życia,
– predyspozycje genetyczne,
– brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.

Objawy rozejścia mięśnia prostego brzucha 

Rozejście mięśnia prostego brzucha jest łatwo zauważalne i jego zdiagnozowanie nie sprawia większym problemów nawet samym pacjentom. W momencie rozejścia się kresy białej przestrzeń pomiędzy prawą i lewą częścią mięśnia prostego brzucha staje się bardziej widoczna. Znajduje się ona najczęściej pod i nad pępkiem, ponieważ to tam włókna mięśniowe są najbardziej od siebie oddalone. O rozejściu m. prostego brzucha możemy mówić, kiedy przestrzeń między obiema stronami widocznie zwiększa się, a podczas badania palpacyjnego wyczuwalna jest wyraźna „dziura”, w którą zmieścić można trzy, a nawet cztery palce.

U osób cierpiących na rozejście mięśnia prostego brzucha występować mogą również objawy towarzyszące:

– problemy z nietrzymaniem moczu,
– wzdęcia, zaparcia lub biegunki,
– hemoroidy,
– zmiana kształtu talii,
– ból podczas stosunku,
– bóle pleców i okolic stawów krzyżowo-biodrowych.

Rozejście mięśnia prostego brzucha okiem osteopatii

Kresa biała, która łączy mięśnie brzucha, jest strukturom włóknistą. Zmiana jej formy/kształtu powoduje zwiększenie przerwy pomiędzy mięśniami brzucha. Z tego powodu problem ten nie dotyczy mięśni – struktur o dużych możliwościach aktywnego kurczenia się, a włókien kolagenowych, czyli struktur które mają o wiele mniejsze możliwości aktywnego kurczenia się.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obszar kresy białej mógł w czasie się przebudowywać i reorganizować, by w ten sposób zmieniać swój wygląd. Aby jednak przebudowa ta była efektywna, należy zadbać o to, żeby włókna kresy białej nie były poddawane ciągłym naprężeniu.

W terapii osteopatycznej szczególnie ważne będzie więc zwrócenie uwagi na „zawartość” i „opakowanie”. Jako zawartość rozumiemy przede wszystkim ciśnienie i związaną z nim cyrkulację płynów w przestrzeni klatki piersiowej <-> jamy brzusznej <-> miednicy. Z tego powodu należy ocenić i poddać terapii rejon trzewi – narządów i struktur z nimi związanych. Opakowaniem zaś nazwać możemy wszystkie tkanki otaczające narządy i tworzące liczne warstwy biegnące np. od tyłu do przodu. 

Terapia i leczenie rozejścia się kresy białej mięśni prostych brzucha polega na normalizacji i uwolnieniu napięć całej przestrzeni jamy brzusznej tak, by kresa biała mogła się przebudowywać bez widocznych i odczuwalnych naprężeń.