OKIEM OSTEOPATII – rwa kulszowa

Rwa kulszowa – ischialgia (łac. Ischias), to zespół objawów bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego, pośladka lub/i kończyny dolnej związany z uciskiem największego nerwu obwodowego – nerwu kulszowego. Objawy te, pochodzące najczęściej z powodu podrażnienia lub uszkodzenia tego nerwu, wywołują uczucie drętwienia, mrowienia i silnego rwącego bólu pośladka promieniującego do kończyny dolnej.

Przyczyny powstawania rwy kulszowej

Do najczęstszych przyczyn powstawania rwy kulszowej zalicza się ucisk nerwu kulszowego przez zwyrodniałe krążki międzykręgowe – najczęściej na poziomie krążków L5, L4 lub S1. Główną z przyczyn powstawania dolegliwości bólowych jest postępująca dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe w ich obrębie, które powodują degenerację i deformację krążków, a w efekcie zmianę ich położenia i uciskanie na w/w nerw. W momencie, kiedy dyski międzykręgowe zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa, dochodzi do ucisku korzonków nerwowych, by w finalnym efekcie drażnić nerw kulszowy i wywoływać nieprzyjemnie uczucie bólu i dyskomfortu. Do pozostałych przyczyn powstawania rwy kulszowej zalicza się również:

– przeciążenie kręgosłupa (zwłaszcza u osób wykonujących ciężkie ćwiczenia fizyczne lub u kobiet w ciąży),
– urazy/kontuzje,
– nadwagę/otyłość,
– powstawanie lokalnego stanu zapalnego (np. wywołanego cukrzycą lub nieodpowiednią dietą),
– niedobory witamin i minerałów,
– kręgozmyk lub zwężenie kanału kręgowego,
– nagłe oziębienie ciała.

Rwa kulszowa – objawy

Osoby cierpiące z powodu rwy kulszowej najczęściej uskarżają się na silny, nagły i ostry ból kręgosłupa w jego dolnej części (odc. Lędźwiowy), który promieniuje w kierunku pośladka. W wielu przypadkach ból ten odczuwany jest również w okolicy uda, podudzia a nawet stopy. Odczuwany ból zależy najczęściej od tego, która z części nerwu zostaje poddana uciskowi. Czasami dolegliwości mogą okazać się na tyle silne, że uniemożliwią pacjentowi wykonywanie prostych codziennych czynności. Zdarza się, że do objawów bólowych dołączają również zaburzenia czucia i odczucie mrowienia lub drętwienia kończyny.

Jak leczyć rwę kulszową?

Dobór metody leczenia rwy kulszowej uzależniony jest od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych oraz przyczyn ich powstania. W ostrej fazie bólu, który jest dla pacjenta wyjątkowo niekomfortowy, najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne oraz uśmierzające ból. Niekiedy przydatne okazują się również środki rozkurczowe. Do zmniejszenia dolegliwości niezbędny jest również odpoczynek oraz odpowiednia dieta, która wpłynie na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. W leczeniu rwy kulszowej przydatna jest również fizjoterapia/osteopatii/terapia manualna, podczas której terapeuta w bezpieczny sposób może wesprzeć ciało pacjenta w procesie leczenia. Jeśli przyczyną powstania rwy kulszowej jest zauważalna nadwaga niezbędna będzie również redukcja masy ciała oraz wdrożenie zbilansowanej diety bogatej w wartościowe składniki odżywcze. W najcięższych przypadkach, kiedy powyższe metody leczenia bólu okazują się nieskuteczne, konieczna może okazać się wizyta u neurochirurga, który podczas zabiegu operacyjnego usunie przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.

Rwa kulszowa okiem osteopatii

Rwa kulszowa z definicji jest zespołem objawów, co oznacza, że jeśli występują u nas odpowiednie dolegliwości, możemy powiedzieć mamy „rwę kulszową”. Niestety, nie mówi nam to nic o przyczynie naszych dolegliwości i z tego powodu nie możemy na podstawie takiej diagnozy dobierać leczenia, wskazań i przeciwskazań.

W praktyce, większość przypadków rwy kulszowej ma charakter niemechaniczny: ból w nocy, ból w spoczynku, lepsze samopoczucie po rozruszaniu, ból w różnych zakresach ruchu. Zaprzecza to teorii mówiącej o dysku, który uciska przy ruchach kręgosłupa nerwy.

Jednym z wielu możliwych mechanizmów, który często powtarza się u pacjentów naszego gabinetu w przypadku objawów rwy kulszowej, jest ograniczenie ukrwienia i w konekwencji stan zapalany w obrębie środowiska nerwów.

Gdy z jakiegoś powodu dojdzie do przeciążenia tkanek, powstanie w ich obrębie np. zwiększone napięcie, które może wpłynąć na swobodę z jaką cyrkuluje krew. To z kolei zaburzy procesy reorganizacji i naprawy tkanek, umożliwiając powstanie stanu zapalnego i spowoduje powstanie bólu.

Układ nerwowy to jeden system przebiegający od czubka głowy przez miednicę aż po końcówki palców naszych kończyn. Jeśli w obrębie tego systemu dojdzie do napięć ograniczających ukrwienie, konsekwencje tego będą najbardziej widoczne w miejscach które są najbardziej przeciążane np. odcinek lędźwiowy. Z tego powodu leczenie objawów rwy kulszowej wymaga bardzo często pracy w rejonie głowy i szyi, ponieważ to tam spływa również krew z odcinka lędźwiowego!

Najprościej mechanizm ten można zobrazować poprzez długi wąż ogrodowy, od którego odchodzą inne mniejsze zakończenia (układ nerwowy). Gdy dojdzie do zagięcia węża na jego początku, to na końcu będzie widać tego konsekwencje. Niestety, ruszanie samym końcem nic nam nie pomoże – trzeba będzie poszukać zagięcia (napięcia) i je usunąć – wtedy ponownie zostanie przywrócona swoboda z jaką płynie woda (krew).