Ostre bóle odcinka lędźwiowego

Kim była pacjentka?

Kobieta, około 35 lat, mama 2 dzieci. Aktywna zawodowo. Od wielu lat regularnie (2-3 razy w roku) cierpi ze względu na „postrzałowe” bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego. 

Do naszego gabinetu zgłosiła się w dniu, w którym po raz kolejny poczuła ostry ból pleców. 

Badanie i diagnoza 

Wizualnie i podczas manualnej oceny ciała Pacjentki najbardziej ograniczony okazał się rejon klatki piersiowej. Bardzo dużą sztywność mostka, żeber oraz odcinka piersiowego można było połączyć z dużym ciśnieniem w klatce piersiowej.

Leczenie

Manualne leczenie ukierunkowane było na normalizację ciśnienia w klatce piersiowej, czyli rozluźnienie i zwiększenie ruchomości przepony oraz struktur z nią powiązanych oraz poprawę cyrkulacji płynów miedzy klatka piersiową a jamą brzuszną. 

Już na pierwszej wizycie, pomimo ostrego stanu z jakim zgłosiła się Pacjentka, udało się zmniejszyć ból oraz zwiększyć swobodę ruchów. 

Dlaczego udało nam się pomóc?

Klatka piersiowa jako pewna przestrzeń ma ciśnienie ujemne. Jama brzuszna (a więc rejon odcinka lędźwiowego) ma ciśnienie dodatnie. Dzięki występowaniu tych ciśnień płyny mogą być zasysane z dołu do góry. Dzięki swobodnej pracy przepony mechanizm ten jest jeszcze bardziej wydajny. Ze względu na napięcia i usztywnienia może dość do zaburzenia różnicy ciśnień, a w konsekwencji do zaburzenia odżywienia tkanek oraz ich podatności na uszkodzenia.

Dodatkowo przepona mechanicznie przyczepia się do odcinka piersiowego i lędźwiowego, i gdy jest sztywna, to samo dzieję się z kręgosłupem.

____________________

Jeśli cierpisz na nawracające i przewlekłe problemy z odcinkiem lędźwiowym, spróbuj zaobserwować, czy Twoja klatka piersiowa jest swobodna. Oceń czy możesz swobodnie zrobić wdech i wydech, czy podczas leżenia Twoje żebra swobodnie się poruszają, czy możesz zgiąć się do przodu zaokrąglając odcinek piersiowo-lędźwiowy. 

Jeśli zaobserwujesz jakieś nieprawidłowości – zastanów się, czy nie warto skonsultować ich ze specjalistą.