Czy organizm może leczyć się sam?

Oczywiste wydaje nam się, że nawilżanie i odżywianie cery lub włosów jest ważne, aby zdrowo i pięknie wyglądać. Podlewamy kwiaty, by dostarczyć im odpowiednich warunków do wzrostu. Nawet dbając o żywotność naszego samochodu dostarczamy mu niezbędnych do prac płynów. Czy możemy więc „nawilżyć” lub odżywić swój organizm po to, by zachowywał zdrowie przez długie lata i mógł samodzielnie się regulować?

Płyny w naszym ciele

Krew, limfa i płyn śródtkankowy są dla naszego organizmu niezbędnym elementem wpływającym na jego funkcjonowanie. Dzięki nim nasze komórki, tkanki i narządy mogą działać prawidłowo.
Jeśli płyny te mogą swobodnie transportować się po ciele (odprowadzać to, co zbędne i dostarczać to, co istotne), wtedy nawet chora tkanka lub narząd mogą leczyć się samodzielnie.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których, z różnych powodów, transport naszych odżywczych płynów jest zablokowany. Boląca dolegliwość doskwiera coraz mocniej i mimo przyjmowania leków, ból nadal nie ustępuje. Tkanka lub narząd nie mogą się goić, utrudniając życie pacjentowi.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Warto poznać sposób odżywiania tkanek:

Możliwość 1 – tkanki odżywiają się prawidłowo dzięki procesom chemicznym. W takiej sytuacji odżywianie tkanek jest możliwe, ponieważ chemiczne procesy w organizmie zachodzą prawidłowo. Pacjent może wspierać ten proces lub go zmieniać poprzez odpowiednie odżywianie, dodatkową suplementację lub stosowanie leków.

Możliwość 2 – tkanki odżywiają się prawidłowo dzięki procesom fizycznym.
W takiej sytuacji płyny dostarczane są bez ograniczeń. Efekt ten pacjent może uzyskać poprzez skorzystanie z pomocy terapeuty, który manualną pracą wesprze procesy odżywiania tkanek. Może również wspierać ten proces uprawiając odpowiednią aktywność fizyczną!

Jak pomaga terapeuta?

Podczas pracy z pacjentem, terapeuta, wykonując odpowiednią pracę manualną zmienia napięcie i ruchomość tkanek i narządów. Dzięki temu:

  • zmienia ciśnienie w jamach ciała,
  • wpływa na zmianę bodźcowania układu nerwowego na naczynia krwionośne,
  • usuwa restrykcje na przebiegu spływu płynów.

Odpowiednia praca podczas wizyty powoduje, że pacjent sam zaczyna się goić, a w jego ciele wraca możliwość powrotu do zdrowia. Płyny w jego ciele mogą znowu docierać we wszystkie miejsca w odpowiedniej ilości, a dostarczane składniki odżywcze z pożywienia czy suplementów a nawet związki chemiczne leków mogą docierać do danego miejsca i działać lepiej!