Efektywny drenaż – rola płynów w ciele

efektywny drenaż - rola płynów w ciele

Andrew Taylor Still, twórca osteopatii, od początku swojej pracy z pacjentami zwracał dużą uwagę na to, jak istotna jest prawidłowa cyrkulacja płynów w organizmie. Jego zdaniem, bez prawidłowego drenażu żadna tkanka nie może być zdrowa, a pojawienie się choroby to tylko kwestia czasu.
Czytaj więcej…

OSTEOPATIA – czym tak naprawdę jest?

Wpis poświęcony osteopatii. Czym jest osteopatia, jaka jest historia jej powstania.

Osteopatia to całościowy system opieki medycznej, diagnostyki klinicznej i leczenia manualnego, w którym opieka nad pacjentem i zwrócenie uwagi na jego potrzeby stoją na pierwszym miejscu. Pomimo że ma już prawie 150 lat, dopiero od niedawna zyskuje popularność w Polsce. Aby lepiej ją zrozumieć, należy przyjrzeć się biografii jej twórcy – Andrew Taylora Stilla.

Czytaj więcej…

Staw krzyżowo-biodrowy: bóle krzyża i rwa kulszowa

staw krzyżowo-biodrowy

Staw krzyżowo-biodrowy łączy parzyste kości biodrowe z nieparzystą kością krzyżową. Jego powierzchnia stawowa ma kształt odwróconego ‚L’. W obrębie tego stawu znajduje się kilka osi obrotu wokół których zachodzą różne ruchy, m.in. dzięki temu nasza miednica może wykonywać swobodne ruchy podczas chodu. Dodatkowo jest parzystym stawem miednicy, a więc jest pod wpływem wszystkich struktur tego regionu.

Czytaj więcej…

Zwyrodnienia, dyskopatie, migreny – dlaczego powstają?

Zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, migreny - dlaczego powstają

 

Bardzo często w moim gabinecie pojawiają się Pacjenci cierpiący na takie schorzenia jak dyskopatia, przepuklina, zmiany zwyrodnieniowe czy migrena. Niestety, choroby te nie mówią zbyt wiele o prawdziwej przyczynie powstawania dolegliwości. Dlaczego? Ponieważ są jedynie konsekwencją zaburzonej funkcji naszego organizmu i mogą powstawać na różne sposoby.
Czytaj więcej…

Człowiek to coś więcej niż ciało

Człowiek to coś więcej niż ciało

Twórca osteopatii – Andrew Taylor Still – nauczał, że człowiek to jedność materii fizycznej (anatomia), ruchliwości chemicznej (fizjologia) oraz ducha (psychika). Zgodnie z jego teorią, aby odpowiednio dbać zdrowie należy pamiętać, że człowiek nie składa się jedynie z ciała.
Czytaj więcej…

Bóle i sztywność karku i ramion

Bóle i sztywność karku i ramion

 

Wielu z nas zna to uczucie, gdy pod wpływem silnego stresu nasze ciało gwałtownie się zmienia. Bardzo często obserwujemy wtedy wzmożone napięcie w okolicach karku i ramion, które przenosi się na szyję i głowę. Jeśli stres ustąpi w odpowiednim czasie to objawy zazwyczaj ustępują, a ciało powraca do stanu równowagi.

Czytaj więcej…

Zdrowie kobiety po ciąży

kobieta po ciąży - zdrowie

 

Ciąża w życiu każdej kobiety to wyjątkowy okres. W czasie jej trwania, w ciele i psychice przyszłej mamy zachodzi wiele zmian po to, by umożliwić jej w odpowiednim momencie wydanie na świat oczekiwanego potomka.
Czytaj więcej…

Stres – nasz wróg czy przyjaciel?

 

Wszyscy wiemy, że stres działa wyniszczająco na nasz organizm. Zdajemy sobie sprawę, że może być przyczyną wielu chorób i gorszego samopoczucia. Wraz ze wzrostem świadomości staramy się chronić przed jego negatywnymi skutkami wykonując ćwiczenia, zdrowo się odżywiając lub pozwalając sobie na świadomy odpoczynek.

Czytaj więcej…

Holistyczne podejście to zadawanie pytań

 

Czy Twój lekarz, fizjoterapeuta lub terapeuta twierdzi, że holistycznie patrzy na leczenie swoich pacjentów? Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę jest holistyczne podejście? Odpowiedź zostawiam Tobie. Ja poniższym wpisem postaram się wytłumaczyć, dlaczego jest ono tak popularne i trudne w realizowaniu jednocześnie.
Czytaj więcej…

4 możliwe powody bólów głowy, karku i ramion

Powody bólów głowy, karku i ramion

 

Bóle głowy, szyi, ramion. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, światłowstręt, i kilka godzin wyjętych z życia. Brzmi znajomo? Oczywiście! Nie tylko dla fizjoterapeuty i osteopaty. To właśnie bóle głowy, te silne i słabsze, są przyczyną odwiedzin Pacjentów w moim gabinecie. Dziś, dla tych którzy z bólem próbują radzić sobie sami – krótki wpis.
Czytaj więcej…

Dyskopatia – jak sobie pomóc?

Wielu moich Pacjentów uskarża się na bóle pleców związane z dyskopatią. Pytają, jak we własnym zakresie mogą pomóc sobie w walce z bólem. Dzięki nim powstał poniższy wpis, w którym postaram się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.
Czytaj więcej…

Idealna rozmowa dwóch organizmów – przewianie

Przewianie a ból pleców

Ludzki organizm ma niezwykłe możliwości samoleczenia. Jeszcze bardziej fascynujące jest to, że może również leczyć innych. Każda terapia, podczas której fizjoterapeuta stosuje techniki manualne, to swoista „rozmowa” między dwoma organizmami – jego i Pacjenta.
Czytaj więcej…

Leczenie dyskopatii – rola układu krążenia

Wpływ układu krążenie na leczenie dyskopatii

 
Czy dyskopatia może mieć związek z funkcjonowaniem układu krążenia? Zdecydowanie tak! Jeśli powięź jest ważna ponieważ otacza nasz każdy mięsień i narząd wewnętrzny, to płyny (krew, limfa etc.) odgrywają w naszym organizmie jeszcze większą rolę!
Czytaj więcej…

Wpływ emocji na bóle kręgosłupa

Emocje a ból kręgosłupa

 

Jeśli zastanawiało Was kiedyś jaki wpływ mają emocje na nasze ciało (w tym na ból kręgosłupa) i jak przez ciało można pracować z emocjami – zapraszam do zapoznania się z bardzo prostą, ale ciekawą historią Pacjentki cierpiącej na bóle kręgosłupa. Być może zbyt rzadko uwzględniamy to, jak silne połączenie z naszym ciałem ma nasza psychika. 
Czytaj więcej…