Blizna po cesarskim cięciu

Kim była pacjentka?

Kobieta, około 30 lat, właścicielka firmy, bardzo aktywna. Zwróciła się o pomoc i opiekę w trakcie ciąży. Ze względu na komplikacje zdrowotne poród odbył się poprzez nieplanowane cesarskie cięcie.

Po porodzie Pacjentka odczuwała ból i zmienione czucie w obrębie blizny oraz odczucie ‚słabego brzucha’. Pojawił się również epizod bólowy jamy brzusznej zakończony wizytą na ostrym dyżurze.

Badanie i diagnoza 

Badanie i ocena napięć w ciele Pacjentki nie ograniczały się jedynie do rejonu blizny. Szczególną uwagę poświęciliśmy ocenie relacji klatki piersiowej do jamy brzusznej. W trakcie badania szczególnie widoczne okazały się napięcia w rejonie blizny, krezki jelita oraz przestrzeni związanej z przeponą i nerkami.

Leczenie

Podczas pierwszej wizyty pracowaliśmy z tkankami w ciele Pacjentki związanymi z przeponą, odcinkiem lędźwiowym i leżącymi na nich nerkami. Wizyta została zakończona bardzo delikatna pracą w obrębie blizny. Przyniosło to ogólne rozluźnienie w jamie brzusznej, zmniejszenie ciągnięcia w obrębie blizny i lepsze czucie.

W trakcie drugiej wizyty skupiliśmy się na bliźnie oraz zagęszczeniach względem poszczególnych warstw tkanek. Praca była delikatna, a jej celem była zmiana cyrkulacji płynów w obrębie blizny i odżywienie tkanek. Po wizycie znacząco zmniejszyły się bóle brzucha. Poprawiła się również perystaltyka jelit.

Na kolejnej wizycie kontrolowaliśmy i wspieraliśmy proces gojenia blizny.

Dlaczego udało nam się pomóc?

Ciąża i poród to czas bardzo silnych zmian na poziomie fizycznym każdego kobiecego organizmu. Rosnąca macica rozpycha inne narządy na boki, wymagając od nich elastyczności i pełnej swobody ruchu. Dodatkowo, zmienia się ciśnienie w jamie brzusznej, a tym samym, w ramach wzajemnego dostosowania, w klatce piersiowej i miednicy.  

Z tego powodu, po odbyciu zabiegu cesarskiego cięcia, bardzo istotne jest zadbanie o zrównoważenie napięć i naprężeń w obrębie miednicy i blizny. Niemniej ważne dla gojenia blizny i ran jest również zrównoważenie ciśnień w poszczególnych przestrzeniach pomiędzy narządami jamy brzusznej. Dzięki takiej pracy, prawidłowo uwodniona blizna będzie goić się szybko i bez dużych zgrubień.

____________________

Znasz kobietę, która zmaga się z problemem blizny po cesarskim cięciu? Podziel się z nią tym wpisem! Może uda Ci się jej pomóc.