Endometrioza – co warto o niej wiedzieć?

Endometrioza to dolegliwość, która w znaczącej większości przypadków dotyka kobiety – zwłaszcza te w wieku rozrodczym. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów z nich, zaś w aż 75% przypadków przytrafia się pacjentkom młodym, w przedziale wiekowym pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Utrudnia życie, powoduje ból, a u niektórych pacjentek odpowiada za niepłodność. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, w której dochodzi do rozrostu komórek błony śluzowej macicy poza samą jamą macicy. Nazywana bywa wędrującą śluzówką macicy lub jej gruczolistością i polega na przemieszczaniu się i rozrastaniu komórek endometrium w innych rejonach ciała – np. w jajowodach, otrzewnej, pęcherzu, a nawet jelitach.

Wędrujące komórki endometrium z czasem mogą przeradzać się w stany zapalne tworząc guzki i zrosty powodujące ból, dyskomfort i złe samopoczucie pacjentek. Chociaż odnotowano przypadki zachorowań na endometriozę u mężczyzn (leczonych hormonalnie z powodu raka gruczołu krokowego), choroba ta dotyczy głównie kobiet i ich narządów płciowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że cierpieć na nią może aż 6-15% ogólnej populacji kobiet na świecie.

Objawy endometriozy

Najczęstszym objawem endometriozy jest silny ból – zwłaszcza w trakcie trwania miesiączki lub tuż przed nią, pojawiający się w pachwinie, dole brzucha, a w niektórych przypadkach nawet w okolicach odbytu. U pacjentek cierpiących na endometriozę miesiączki bywają również dłuższe i o wiele bardziej obite niż u zdrowych kobiet, pojawia się ból w trakcie stosunku, dochodzi do plamień między miesiączkowych, a w wyjątkowych przypadkach pojawia się również ból podczas wypróżniania.

Pacjentki cierpiące na endometriozę mogą zmagać się również z silnym pogorszeniem stanu psychicznego objawiającym się silnym niepokojem, stanami lękowymi, a nawet depresją. Pojawiające się kłopoty natury psychicznej mogą powodować u pacjentek poczucie wykluczenia i osamotnienia zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym, co tylko potęguje ich złe samopoczucie.

Endometrioza a niepłodność

Poza bólem, nietypowym krwawieniem czy występowaniem zrostów i torbieli, do najpoważniejszych objawów endometriozy zaliczyć możemy niepłodność. Chociaż nie każda kobieta cierpiąca na tę dolegliwość będzie miała problem z zajściem w ciążę, wykazano, że co trzecia z nich może napotykać taki problem.

Zaburzenia płodności przy endometriozie spowodowane są najczęściej zrostami i torbielami pojawiającymi się w narządach rodnych i jamie brzusznej pacjentki, przez co utrudnione jest docieranie zapłodnionych jajeczek do macicy. Drugi problem stanowić mogą enzymy i inne substancje wydzielane przez ogniska endometriozy, które mogą uniemożliwiać samo zapłodnienie i zagnieżdżanie się komórki jajowej w macicy.

W tym miejscu warto dodać, że poza zaburzeniami płodności, pacjentki cierpiące na endometriozę są częściej obarczone występowaniem chorób współistniejących, takich jak choroby autoimmunologiczne i sercowo-naczyniowe czy rak piersi i jajników.

Leczenie endometriozy

Rozpoznanie endometriozy bywa trudnym zadaniem, ponieważ choroba ta u każdej z pacjentek może wywoływać różne symptomy, dlatego jakiekolwiek złe samopoczucie i niestandardowy ból okolic rodnych warto bez zastanowienia skonsultować ze specjalistą – lekarzem ginekologiem.

Skuteczne leczenie endometriozy, poza specjalistyczną diagnostyką, opiera się na określenia planu leczenia poszczególnych dolegliwości. Ponieważ przebieg endometriozy posiada charakter indywidualny (każda pacjentka może posiadać inne objawy o różnym nasileniu), najważniejsze w jej leczeniu jest kompleksowe i interdyscyplinarne podejście. Leczenie endometriozy może wiązać się nie tylko z przyjmowaniem leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych, ale i korzystaniem z bieżącej pomocy specjalistów z różnych dziedzin medycyny – ginekologów, fizjoterapeutów, osteopatów czy psychoterapeutów.

Warto pamiętać, że terapia pacjentek cierpiących na endometriozę powinna mieć charakter holistyczny i obejmować szerokie spektrum dolegliwości, z którymi zmagają się na co dzień, wliczając w to również wsparcie bliskich osób – rodziny czy przyjaciół. 

Endometrioza a osteopatia

Rola osteopatii w leczeniu endometriozy skupia się przede wszystkim na doraźnej pomocy w momentach odczuwania bólu oraz powstania w ciele pacjentki torbieli i zrostów. W takich sytuacjach praca osteopaty ukierunkowana jest m.in. na:

  • przywrócenie odpowiedniego drenażu i przepływu płynów – tak, aby zmniejszyć ból i usunąć stan zapalny wywołany powstaniem torbieli, guzków i zrostów,
  • uruchomienie sklejonych tkanek, powięzi, przepony i klatki piersiowej oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego – tak, aby umożliwić efektywny drenaż i doprowadzenie płynów do miejsc, w których występuje stan zapalny,
  • naukę ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych uwalniających napięcie w okolicy miednicy, brzucha i klatki piersiowej – aby pacjentka mogła samodzielnie pomagać sobie w domu w ramach autoterapii.

Ponieważ terapia osteopatyczna poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek oraz usuwa nagromadzone w ciele napięcia, z powodzeniem możemy również uznać ją za dobrą formę wspierania pacjentki w procesie starania się o dziecko i zajścia w ciążę. 

Cierpisz na dolegliwości opisywane w tym artykule?

Skorzystaj z pomocy specjalisty i zadbaj o swoje zdrowie. Endometrioza nie jest wyrokiem – istnieje szereg możliwości, które mogą pomóc Ci w walce z tą chorobą. 

Możesz też wysłuchać ciekawego podcastu o endometriozie na kanale Marty Niedźwieckiej.
Link znajdziesz poniżej: