Dyskopatia – jak sobie pomóc?

Dyskopatia to problem na który cierpi wielu naszych Pacjentów. Odwiedzając nasz gabinet osteopatii w Katowicach zadają pytania o to, jak we własnym zakresie mogą pomóc sobie w walce z bólem. Dzięki nim powstał poniższy wpis, w którym postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.


Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia, przepuklina dysku międzykręgowego czy wypadnięcie dysku to nazwy opisujące uszkodzenie w obrębie krążka międzykręgowego. Krążek ten znajduje się pomiędzy kręgami w kręgosłupie szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.

W praktycznym podejściu nie ma znaczenia jak silne jest jego uszkodzenie i jak zostało opisane podczas badania obrazowego (RTG, MRI), ponieważ nie zauważa się połączenia pomiędzy wielkością dyskopatii, a intensywnością jej objawów.

Inaczej mówiąc, można mieć bardzo małe uszkodzenie i duże objawy, lub posiadać bardzo duża przepuklinę i nie odczuwać żadnych dolegliwości.


Dyskopatia – jakie są jej objawy?

Same objawy to zdecydowanie za mało, by oceniać rozległość uszkodzeń i szanse na leczeni. Jeśli jednak cierpisz ze względu na bóle kręgosłupa promieniujące do kończyn (popularnie zwane rwą kulszową, udową, ramienną), dolegliwości dokuczają Ci w nocy lub w trakcie bezruchu i zmniejszają się gdy trochę się rozruszasz, to znak, że prawdopodobnie masz problem dyskowy na tle zapalnym.


Dyskopatia – przyczyny powstawania

Tylko niewielki procent dyskopatii to faktyczny ucisk materiału dyskowego na struktury nerwowe. Zdecydowana większość przypadków to problem na tle zapalnym. W wyniku nakładających się szkodliwych obciążeń organizmu (zbyt intensywne ćwiczenia, zła dieta, silny stres, brak odpowiedniego odpoczynku i regeneracji), może dojść do osłabienia krążka międzykręgowego i w następstwie jego uszkodzenia. Kiedy już dojdzie do urazu,  naturalna reakcją organizmu jest wytworzenie stanu zapalnego, w celu zapoczątkowania procesów zdrowienia. Problem pojawia się wtedy, gdy organizm z jakiś powodów nie może się regenerować, a w ciele występują blokady które uniemożliwiają mu powrót do zdrowia.


Co można zrobić we własnym zakresie?

Jeśli przypuszczasz, że masz dolegliwości dyskopatyczne na tle zapalnym, możesz wspomóc prawidłowe zdrowie organizmu poprzez:

  • zadbanie o dietę, która zmniejszy stan zapalny m.in. ogranicz ilość spożywanych cukrów i mięsa,
  • picie większej ilości wody (woda będąc kluczowym składnikiem niezbędnym do wchłaniania enzymatycznego, przyczyni się do szybszego usuwania stanu zapalnego),
  • wyciszenie organizmu i pobudzenie układu przywspółczulnego który odpowiada za procesy leczenia – w tym celu możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe, wyjść na spokojny spacer na łonie natury, zadbać o odpowiednią ilość snu w dobrych warunkach,
  • w zależności od intensywności objawów wykonywać delikatnie ćwiczenia, takie jak joga, które uelastycznią ciało i wpłyną na odżywanie dysków międzykręgowych.

Oczywiście, wszystkie te działania będą skuteczniejsze, jeśli zostaną wzmocnione terapią z zakresu osteopatii i fizjoterapii. Możliwości, jakie daje taka forma pracy z Pacjentem, są ogromne! Podczas wizyty, terapeuta uwzględni regulację napięć w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej, elastyczność tkanek i stawów, oraz napięcie w kluczowych miejscach, przez które przebiegają naczynia i nerwy związane z problematycznym miejscem.  Po wykonaniu odpowiedniej pracy, zazwyczaj 3-4 wizyty powinny dać Pacjentowi znaczną ulgę w dolegliwościach.


UWAGA!

Nie należy stosować żadnych metod, które zaostrzają dolegliwości! Więcej porad i informacji powinien udzielić Państwu terapeuta, który Was prowadzi i pomaga w procesie powrotu do zdrowia. Nie bójcie się pytać!