Ciąża i poród – wpływ terapii osteopatycznej
Poród jest procesem fizjologicznym. Oznacza to, że uwzględnia on prawa natury i w teorii nie powinien wymagać interwencji lekarskiej. Wiele powikłań zdrowotnych zarówno kobiet jak i dzieci jest możliwe do uniknięcia, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o zdrowie kobiety ciężarnej.
Manualna, osteopatyczna terapia z rejonem miednicy (i tkankami, które na nią wpływają) zapewnia jej odpowiednią ruchomość, napięcie i ukrwienie. Dzięki temu możliwy jest m.in.:
- prawidłowy rozwój i ułożenie dziecka w macicy,
- dostosowanie narządów jamy brzusznej do rosnącego płodu,
- ruchomość miednicy, która zapewnia efektywny poród,
- elastyczność tkanek dna miednicy,
- mniej bolesny poród.
Ograniczenia ruchomości i i napięcia, które gromadzimy każdego dnia pod wpływem wielu czynników mogą zaburzyć naturalne procesy i w konsekwencji prowadzić m.in. do:
- ułożenia płodu w pozycji utrudniającej poród,
- dolegliwości bólowych jamy brzusznej i gorszego ukrwienie płodu (spowolniony rozwój przez gorsze odżywienie),
- problemów w trakcie porodu wymagających np. zwiększonej trakcji za główkę dziecka (które będą bardzo mocno wpływać na zdrowie dziecka w późniejszych okresach życia),
- uszkodzenia mięśni dna miednicy i w konsekwencji schorzeń narządów miednicy.
Andrew Taylor Still, twórca osteopatii, zwracał szczególną uwagę na zdrowie kobiety w czasie i po ciąży. Osteopatia zaś, jako rodzaj medycyny, szanuje prawa natury. Pomimo iż jest całkowicie nieinwazyjna, może bardzo skutecznie wpływać na procesy zachodzące w ciele człowieka. Osteopatyczna praca z kobietami w ciąży, jak i po, skutecznie wpływa na jakość porodu, zdrowie matki i dziecka oraz przyspiesza proces powrotu organizmu do stanu równowagi po odbytym porodzie.