Home » Blog » ‚Gula’ w gardle okiem osteopaty

‚Gula’ w gardle okiem osteopaty

Tzw. ‚gula w gardle’ czyli globus histericus, to określenie dotyczące nieprzyjemnego odczucia obecności czegoś w rejonie gardła. Odczucie to może mieć charakter ucisku lub wypełnienia, trwać ciagle lub z przerwami. Bardzo często nasila się w trakcie stresu i nie ustępuje nawet w późniejszym czasie.

Początkowo dolegliwości te były uznawane za zakażenia wirusowe lub bakteryjne gardła i leczone farmakologicznie. Równie często badano (i nadal bada się) tarczycę i określano, czy jej stan jest odpowiedzialny za uporczywe dolegliwości.


Co powoduje dolegliwości?

Wykluczenie innych (również poważnych) chorób w procesie diagnostyki jest bardzo ważne. Nie można bowiem lekceważyć odczuwanych objawów. Nie zawsze jednak objawy Pacjenta sugerują poważne patologie. Jeśli:

  • podstawowe badania nie wykazują niepokojących zmian, 
  • pacjent nie reaguje na leki,
  • odczucie w gardle nasila się w sytuacjach stresowych,
  • nie ma realnych problemów z przełykaniem,
  • „gula” zmniejsza się, gdy osoba jest pobudzona i skupiona na czymś innym,

prawdopodobnie przyczyną odczuwanych dolegliwości jest nieodpowiednie działanie Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN).


Jaka jest przyczyna?

W normalnej, niepatologicznej sytuacji, układ nerwowy reaguje na pojawiający się bodziec pobudzeniem i reakcją organizmu. Następnie, gdy bodziec zniknie, układ nerwowy i reakcja w organizmie wracają do poprzedniego stanu.

W przypadku, gdy bodziec staje się zbyt silny np. Stres (wyraźna trauma fizyczna lub psychiczna) lub trwa zbyt długo (organizm fizycznie lub psychicznie nie ma czasu odpocząć) układ nerwowy zostaje przebodźcowany, co uniemożliwia mu powrót do wcześniejszego stanu.

W takiej sytuacji, za uczucie „guli w gardle” odpowiada przebodźcowanie nerwu błędnego, który jest głównym nerwem przywspółczulnym. Oznacza to, że jest częścią AUN, która pozwala ciału na stan pozytywnego relaksu, odpoczynku i otwartości społecznej. Nerw błędny rozpoczyna swoją drogę w czaszce i biegnie aż do jamy brzusznej. W części szyjnej odchodzą od niego gałązki które unerwiają ruchowo i czuciowo gardło i krtań! 

To właśnie zmiana jego bodźcowania w wyniku pobudzenia pozostałych 2 części AUN (o których wspominaliśmy już w kilku wpisach na naszej stronie) powoduje odczucia guli w gardle. Często towarzyszy temu odczucie ciężkości klatki piersiowej, niemożność swobodnego oddychania, czy napięcia w rejonie twarzy.

Jak osteopata może pomóc w terapii globus histericus?

Terapia osteopatyczna ‚guli w gardle’ jest delikatna, bezpieczna i najczęściej dotyczy obszarów głowy, szyi i klatki piersiowej. Jej celem jest wyciszenie układu nerwowego, które odbywa się poprzez pracę z tkankami które go otaczają. Wszelki wzorce napięć i naprężeń znajdujące się w tej samej przestrzeni co nerw błędny, krtaniowy wsteczny i ich połączenia mogą zaburzać ich funkcjonowanie. Poprzez normalizacje napięć można skutecznie ułatwiać Pacjentowi radzenie sobie ze stresem nie tylko na poziomie fizycznym, ale również psychicznym.