Osteopatia

Osteopatia to obszerna nauka o człowieku, system praktyki medycznej która poprzez manipulacje tkanek jest wykorzystywana do zapobiegania i leczenia chorób.

Twórcą osteopatii jest A. T. Still który urodził się w 1828 roku w Ameryce Północnej w Kirksville. Był lekarzem, który po tym jak infekcje spowodowały śmierć jego dzieci i żony, postanowił zweryfikować dotychczasową wiedzę medyczną. Kolejne 10 lat studiuje nauki podstawowe takie jak ANATOMIA i FIZJOLOGIA, poznaje różne sposoby leczenia oraz tworzy pojęcie OSTEOPATIA.

“Zaczynasz od anatomii i kończysz na anatomii, wiedza o anatomii jest wszystkim czego potrzebujesz [aby stać się osteopatą].

A.T. Still “Philosophy of Osteopathy

W roku 1892 A. T. Still tworzy American School of Osteopathy. Pacjenci z całego świata przyjeżdzają do ‚starego doktora’ aby ten pomógł im w dolegliwościach. Z roku na rok coraz więcej studentów rozpoczyna naukę osteopatii która z powodzeniem jest wykorzystywana do leczenia Pacjentów w szpitalach. Po 2 wojnie światowej osteopatia trafia do Europy, a w roku 2017 Brytyjska Szkoła Osteopatii nabywa prawa Uniwersyteckie. Do dzisiaj w USA osteopata jest jest licencjonowanym lekarzem.

Co leczy osteopatia

Diagnostyka w osteopatii

Do oceny stanu Pacjenta osteopata wykorzystuje wywiad medyczny, badania diagnostyczne oraz testy manualne.

W oparciu o anatomię i fizjologię osteopata poszukuje wzorca napięciowego który powoduje dolegliwości Pacjenta pamiętając, że często jest on oddalony od miejsca w którym występują objawy: .

 1. Wzorzec napięciowy znajduje się w tym samym miejscu co objaw Pacjenta – taki stan najczęściej występuje jako konsekwencja urazu
 2. Wzorzec napięciowy znajduje się w innym miejscu niż objaw Pacjenta – najczęstszy stan Pacjentów których dolegliwości pojawiają się ‚samoistnie’

Terapia w osteopatii

Osteopata poprzez manipulacje tkanek uwalnia wzorzec napięciowy, tym samym stwarzając warunki do ich przebudowy. W wyniku terapii osteopatycznej organizm Pacjenta zmienia się, a to stanowi podstawę do trwałego zmniejszenia objawów.

Terapia osteopatyczna jest bezpiecznym i skuteczną praktyką leczenia chorób i dolegliwości Pacjentów. Oparta jest na podstawowych zasadach anatomii i fizjologi dzięki czemu od ponad 150 lat służy Pacjentom na całym świecie. 

Czaszka i kręgosłup

 • bóle miejscowe lub promieniujące
 • dolegliwości nasilające się w nocy
 • sztywność i ograniczenia ruchu


Kończyny górne i dolne

 • bóle z mrowieniem i drętwieniem
 • odczucie zimna lub ciepła
w kończynach
 • obrzęki i opuchnięcia


Narządy wewnetrzne

 • bóle w obszarze klatki piersiowej
i brzucha
 • trudności trawienne
 • stany po infekcjach


Psychosomatyka

 • zwiększone napięcie i sztywność ciała
 • odczucia fizycznego dyskomfortu
 • trudność z rozluźnieniem i odpoczynkiem spowodowanem przewlekłym stresem


Korzyści terapii
osteopatycznej

1

Diagnostyka

Diagnostyka oparta o wywiad, ocenę manualną i interpretację wyników badań

2

Bezbolesna terapia

Bezbolesna terapia oparta na wiedzy z anatomii i fizjologii

3

Precyzyjne techniki

Bardzo precyzyjne i bezpieczne techniki manipulacji tkanek 

Chcesz
zarezerwować wizytę ?

Wizyta

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu, analizy dotychczasowej dokumentacji medycznej oraz oceny manualnej Pacjenta. Na podstawie zgromadzonych informacji osteopata stara się zrozumieć mechanizm który powoduje dolegliwości.

W trakcie wizyty osteopata za pomocą manipulacji wybranych tkanek uwalnia wzorzec napięciowy i stwarza warunki do ich przebudowy. Po wizycie Pacjent otrzymuje zalecenia oraz zostaje wskazany czas który musi minąć do kolejnej wizyty.

Co przygotować przed wizytą ?

Warto nie przejadać się przed wizytą oraz przyjechać 10 minut wcześniej by na chwile zwolnić przed rozpoczęciem wizyty.

Na wizytę należy ubrać wygodne ubranie lub bieliznę. Jeśli Pacjent posiada aktualne wyniki badań  zalecane jest zabrać je ze sobą.

Kim jest osteopata

W Polsce kształcenie osteopatyczne składa się z 3 etapów. W pierwszej kolejności należy skończyć studia na kierunku medycznym. Następnie podjąć naukę na 4-5 letnich studiach osteopatycznych zakończonych egzaminem teoretycznym oraz praktycznym.

Po ukończeniu podstawowego kształcenia obowiązkiem osteopaty jest dalsze szkolenie specjalistyczne oraz nieprzerwana praktyka w gabinecie.

Nasz zespół

Mateusz Kotlorz

 • Dyplomowany Osteopata
 • Dyplomowany Osteopata Pediatryczny
 • Osteopata Uroginekologiczny